Si ta lehtësojmë kruajtjen

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Lëkura e kruar, ose ajo që mjekët e quajnë pruritus, mund të jenë të pakëndshme dhe zhgënjyese. Për fat të mirë, shumë mjete natyrore dhe shtëpiake mund të ndihmojnë në sigurimin e lehtësimit.

Sipas Shoqatës Kombëtare të Ekzemës (NEA), njerëzit që shpesh përjetojnë lëkurë të kruar mund të kenë vështirësi në gjumë dhe mund të bëhen depresion ose në ankth. Ata gjithashtu mund të gërvishtin lëkurën e tyre, duke shkaktuar lot të vegjël, të cilat janë të prirur për infeksion.

Shkaqet e zakonshme të lëkurës së kruar përfshijnë kafshimet e insekteve, alergjitë, stresin dhe kushtet e lëkurës, të tilla si ekzema dhe psoriasis.

Ky artikull përshkruan disa nga mjetet më të mira natyrore dhe shtëpiake për kruajtje.

1. Aplikimi i mentolit

Menthol është një vaj esencial që gjendet në bimët e familjes së nenexhikut. Ka një efekt ftohës dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe kruajtjes.

Një studim i vitit 2012 hulumtoi nëse vaji i specave, i cili përmban mentol, mund të trajtojë në mënyrë efektive lëkurën e kruar në gratë shtatzëna.

Studiuesit i ndanë pjesëmarrësit në dy grupe. Një grup mori një shishe vaji të susamit të injektuar me një përqendrim 0.5 përqind të vajit të mentës. Grupi tjetër mori një shishe që përmbante një kombinim të vajrave të susamit dhe ullirit. Pjesëmarrësit

aplikuan vajrat në zonat e lëkurës së kruar dy herë në ditë për 2 javë. Ata që përdorën vajin e infektuar nga specat raportuan një ulje të ndjeshme të ashpërsisë së kruajtësit në krahasim me ata që përdorën produktin tjetër.

Gjithmonë holloni vajrat thelbësorë në një vaj bartës përpara se t’i aplikoni ato në lëkurë. > -10 minuta. Ftohja

ndihmon në uljen e inflamacionit që mund të kontribuojë në kruajtje.

Një tjetër mundësi është të mbash kremra hidratues dhe locione në frigorifer. Kjo do të sigurojë që ata të kenë një efekt të drejtpërdrejtë të ftohjes kur një person i zbaton ato në lëkurë.

3. Terapia e mbështjelljes së lagësht

Terapia e mbështjelljes së lagësht (WWT) përfshin aplikimin e mbështjelljeve të rrobave të njomura me ujë të bëra nga garzë ose tyl kirurgjik në zonat e lëkurës kruarje.

Këto mbështjellje rehidratohen dhe qetësojnë lëkurën ndërsa sigurojnë një pengesë fizike që mbron nga kruarja. Ky trajtim mund të jetë veçanërisht i dobishëm për fëmijët.

WWT gjithashtu mund të ndihmojë lëkurën të thithë ilaçe, siç janë steroidet topike. Para se të aplikoni mbështjelljet, butësisht fërkoni ose pastroni ilaçe në zonë dhe ndiqni me një shtresë bujare hidratuesi. >

 • Mbështillni garzën rreth zonës së kruar të lëkurës.
 • Mbështillni një copë të thatë garzë mbi pjesën e sipërme të lagështirës.
 • Vendoseni me kujdes pizhama money amulet përbërësit të buta, pambuku, duke u kujdesur që të mos shqetësojnë fashat.
 • Lini fashat për disa orë ose gjatë natës.
 • Nëse kruajtja nuk zbritet, është më mirë të bisedoni me një mjek ose dermatolog për zgjatjen e terapisë ose provimin e një trajtimi alternative. > Zgjidhja që rezulton formon një pengesë mbrojtëse në sipërfaqen e lëkurës, e cila ndihmon për të vulosur në lagështi. Bollguri koloidal mund të ndihmojë në lehtësimin e thatësisë dhe kruajtjes.

  Bollgur koloidal gjithashtu ka njohur veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, të dyja ndihmojnë për të zvogëluar acarimin e lëkurës.

  Një studim i vogël nga viti 2015 zbuloi se tërshëra koloidale zvogëloi shkallëzimin, thatësinë, vrazhdësinë dhe intensitetin e kruajtjes në femra të shëndetshme me kruajtje të butë deri të moderuar.

  Bollgur koloidal është gjerësisht i disponueshëm në kremra dhe locione. Përndryshe, një person mund të shtojë pluhurin e tokës së imët direkt në ujin e banjës.

  5. uthull molle molle

  uthull molle molle përmban acid acetik, të cilin njerëzit e kanë përdorur për mijëra vjet si një dezinfektues natyror i plagës dhe antiseptik.

  Sipas Fondacionit Kombëtar të Psoriasis (NPF), uthulla e mushtit mund të jetë veçanërisht e dobishme në lehtësimin e një koke të kruar.

  NPF rekomandon hollimin e uthullit në ujë duke përdorur një raport 1-me-1. Aplikoni zgjidhjen në kokën e kokës dhe lëreni të thahet para se ta shpëlani butësisht me ujë të vakët.

  uthulla mund të shkaktojë një ndjesi djegieje në plagë të hapura. Njerëzit me lëkurë të plasaritur dhe të gjakosur duhet të shmangin këtë trajtim.

  6. Hidratues

  Hidratues, siç janë kremrat dhe locionet, mund të ndihmojnë në hidratimin e shtresës më të jashtme të lëkurës. Ato shpesh janë thelbësore për menaxhimin e kushteve të lëkurës që shkaktojnë kruajtje dhe thatësi.

  Një hidratues i mirë do të përmbajë humectant dhe emollientë. Humectants tërheq ujë në lëkurë, ndërsa emollientët formojnë një film mbrojtës mbi sipërfaqen e lëkurës, i cili ndihmon në mbylljen e lagështisë.

  isshtë më mirë të aplikoni hidratues menjëherë pas një banjë ose dush, ndërsa lëkura është akoma pak e lagur.

  NEA ofron këshillat e mëposhtme për zhvillimin e një rutine të mirë hidratuese:

  • Përdorni një hidratues me përmbajtje të lartë të vajit
  • Hidratoni duart kur kanë ardhur në kontakt me ujin
  • hidrato para se të shkoni në shtrat për të ndihmuar lëkurën të qëndrojë e hidratuar gjatë natës

  7

  . Karakteristikat antifungale, dhe hulumtimi sugjeron se është një trajtim efektiv për një gamë të kushteve të lëkurës kërpudhore, shumë prej të cilave mund të shkaktojnë kruajtje.

  NEA rekomandon të shtoni një të katërtën e një filxhan sode buke në një banjë të ngrohtë. Një mundësi alternative është të përzieni sodën e bukës me pak ujë për të formuar një paste, të cilën një person mund të aplikojë direkt në zonat e itchy.

  8. Shmangia e irrituesve

  Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, njerëzit duhet të shmangin irrituesit e mundshëm, pasi mund ta përkeqësojnë kruajtjen. Irrituesit e mundshëm përfshijnë:

  ujë të nxehtë

  banjën dhe dushin në ujë të nxehtë Hiq lagështinë nga lëkura, duke e bërë atë më të prirur për thatësi, skuqje dhe kruajtje. Ulja e temperaturës së ujit edhe me disa gradë mund të ndihmojë.

  Ndryshimet e temperaturës dhe lagështisë

  Ndryshimet ekstreme në temperaturë dhe lagështi mund të thajnë lëkurën, duke shkaktuar flakë dhe kruajtje.

  Një lagështues mund të ndihmojë në ruajtjen e lagështisë së brendshme në muajt e thatë të verës. Mund të ndihmojë gjithashtu për të kundërshtuar efektet e tharjes së ngrohjes qendrore gjatë dimrit.

  Produkte të aromatizuara të lëkurës

  Disa produkte për lëkurën përmbajnë aditivë, siç janë parfumet dhe ngjyrat artificiale, të cilat mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë acarimin e lëkurës.

  Njerëzit me lëkurë të kruar ose të ndjeshme duhet të përdorin produkte pa lëkurë pa aromë dhe pa ngjyrosje.

  Leshi dhe fibrat sintetike

  Veshja e bërë nga leshi ose fibrat sintetike mund të ndjehen të ashpër kundër lëkurës, duke shkaktuar kruajtje dhe acarim. Disa njerëz janë më të ndjeshëm se të tjerët.

  Njerëzit me lëkurë të kruar mund të zgjedhin të veshin rroba pambuku të përshtatshme për sa herë që të jetë e mundur. Pambuku lejon që lëkura të marrë frymë dhe parandalon mbinxehjen. Studimet

  tregojnë se stresi psikologjik mund të shkaktojë kruajtje. Njerëzit që përjetojnë kruajtje të shtuar në kohë stresi mund të përfitojnë nga përpjekja e teknikave specifike të uljes së stresit, siç janë yoga dhe meditimi i mendjes.

  Kur të shihni një mjek

  Njerëzit mund të trajtojnë shumë raste të kruajtjes në shtëpi me një rutinë efektive pastrimi dhe hidratuese.

  Sidoqoftë, një person duhet të shohë një mjek nëse përjeton simptomat e mëposhtme:

  • Duke u kruar që vazhdon për më shumë se 2 javë, ose flakëron rregullisht
  • Kruajtja e shoqëruar nga një skuqje e pazakontë, gunga ose ënjtje
  • Shenjat e një infeksioni, siç është inflamacioni ose plagë e qarë
  • Kruajtje që prek të gjithë trupin

  Simptomat e mësipërme mund të tregojnë një çështje themelore shëndetësore që kërkon kujdes mjekësor.

  Një mjek gjithashtu mund të jetë në gjendje të rekomandojë kremra dhe ilaçe aktuale për të lehtësuar kruajtjen e një personi.

  Produktet e listuara në këtë artikull janë në dispozicion për blerje në internet.

  • Bleni për vaj të mentës.
  • Bleni për bollgur koloidal.
  • Bleni për uthull molle.
  • Dyqan për sode buke.

  Lexoni artikullin në spanjisht.

  • Dermatiti atopik/ekzema
  • Mjekësia plotësuese/Mjekësia alternative

  Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, Institucionet e kërkimit akademik, dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

  .